Astrológia v starovekej Mezopotámii

Date:

Približne od roku 3000 pred n. l. používali Mezopotámci kalendár s mesiacmi a rokmi, čo svedčí o tom, že Mesiac bol študovaný už v tomto ranom veku. To je pocátok astrológie.

V klinopise je sumerské a akkadské meno boha Mesiaca, Nanna/Sin, doložené od cca. 2500 pred n. l. Najbežnejšie akkadské názvy piatich planét, Šiḫṭu (Merkúr), Dilbat (Venuša), Albatānu (Mars), Biela hviezda (Jupiter) a Kayyāmanu (Saturn), sú prvýkrát do 0.00.

Slnko a planéty boli považované za bohov alebo prejavy bohov. Od roku cca 1800 pred n. l. boli javy na Mesiaci, Slnku a planétach skúmané ako znamenia, ktoré vytvárajú bohovia, aby komunikovali s ľuďmi.

Medzi rokmi cca 600 pred n. l. a 100 n. l. babylonskí učenci zaznamenávali mesačné a planetárne javy v astronomických denníkoch a súvisiacich textoch. 

Chcete sa prečítať viac o ďalších zaujímavých témach, šperkoch, móde alebo drahých kameňoch? Pozrite sa na náš blog. Môžete si tu napríklad prečítať o spoločnosti About You, ktorá predáva svetoznáme módne značky alebo zlatistom minerále bizmutu.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Porovnanie parametrov Ivacy VPN verzus AzireVPN: Ktorú z nich vybrať?

Ktorá z dvoch VPN je lepšia: Ivacy, alebo dáva...

Kúpte si vianočnú výzdobu mnohých podôb na jednom mieste

Hovoríte si už nejaký čas, že je nutné, aby...

Revolúcia v štartupe Accomango naráža na vyčerpaný trh, navyše prichádza o spoluzakladateľov

Prerod pôvodne technologického startupu Accomango na čisto realitnú firmu...

Opravte si doma iPhone, Apple dodá diely aj náradie. Môže to byť starosť o zákazníka, ale aj alibi

Self Service Repair čiže samoobslužná opravovňa je nová služba...