Banková asociácia zhoršila odhad rastu ekonomiky na tento i budúci rok

Date:

Česká banková asociácia (ČBA) v novej prognóze zhoršila odhad rastu českej ekonomiky na tento rok na 1,8 percenta. V predchádzajúcej februárovej prognóze počítala tento rok s rastom hrubého domáceho produktu o 3,7 percenta. Rast ekonomiky bude ovplyvnený vplyvmi vojny na Ukrajine, problémy v dodávateľských reťazcoch a inflácií. Tento rok by mala podľa nových odhadov ČBA stúpnuť na priemerných 12,4 percenta.

V budúcom roku čaká asociácia rast ekonomiky o 2,8 percenta, zatiaľ čo v predchádzajúcej prognóze to bolo 3,6 percenta. Vlani ekonomika stúpla o 3,3 percenta.
ČBA v súvislosti s infláciou upozornila, že existujú riziká, ktoré môžu infláciu tento rok aj budúci rok ešte viac zvýšiť. „Najmä ceny energií citeľne vzrástli aj pre dlhodobé kontrakty budúceho a cez budúceho roka, čo bude prinášať ďalšie proinflačné riziká, pokiaľ sa situácia na trhu neupokojí,“ uviedla asociácia. V budúcom roku čaká asociácia priemernú infláciu 4,5 percenta.
„Ruská agresia na Ukrajine otočila začiatkom tohto roka smerovanie svetovej ekonomiky a zapríčinila, že po dvoch pandemických rokoch bude ekonomika čeliť nemenej ťažkej situácii aj tento rok. Vysoké ceny energií, problémy v dodávateľských vzťahoch a citeľný rast cien budú podväzovať ekonomický rast po celý tento rok,“ uviedol hlavný ekonóm asociácie Jakub Seidler.
Chudoba nehrozí: Prouza radí Čechom, ako sa pripraviť na ťažšie časy

Kvôli vývoju inflácie zrejme ČNB podľa odhadov asociácie zvýši ešte v júni úrokové sadzby. Zatiaľ odhady počítajú na konci tohto roka sa základnú úrokovú sadzbu na šiestich percentách. Teraz je na 5,75 percenta. Na konci budúceho roka by podľa ekonómov mohla byť základná sadzba na štyroch percentách.
„Smerovanie menovej politiky ČNB však môže byť od druhej polovice roka ovplyvnené aj zmenami v bankovej rade ČNB,“ upozornila asociácia. Aj napriek výraznému rastu úrokových sadzieb a vyššej atraktivite koruny v očiach zahraničných investorov odhady asociácie nepočítajú s výraznejším posilnením koruny.

Different banknotes (dollar, euro, hryvnia) make money background

Schodok verejných financií tento rok čaká asociácia na 4,9 percenta hrubého domáceho produktu (HDP), teda vyššia ako vo februárových odhadoch. Dôvodom sú náklady spojené s vojnou a ďalšími problémami v ekonomike, a to aj napriek prekvapivo dobrým príjmom štátu z daní. Vlani bol deficit verejných financií na 5,9 percenta.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Porovnanie parametrov Ivacy VPN verzus AzireVPN: Ktorú z nich vybrať?

Ktorá z dvoch VPN je lepšia: Ivacy, alebo dáva...

Kúpte si vianočnú výzdobu mnohých podôb na jednom mieste

Hovoríte si už nejaký čas, že je nutné, aby...

Astrológia v starovekej Mezopotámii

Približne od roku 3000 pred n. l. používali Mezopotámci...

Revolúcia v štartupe Accomango naráža na vyčerpaný trh, navyše prichádza o spoluzakladateľov

Prerod pôvodne technologického startupu Accomango na čisto realitnú firmu...