Bitcoin spadol pod hranicu 27-tisíc dolárov, éter v tomto roku odpísal cez päťdesiat percent

Date:

Výpredaj na trhu kryptomien zrýchľuje, bitcoin dopoludnia spadol pod 27 tisíc dolárov a je najnižšie od konca roku 2020. Výrazne klesajú aj ďalšie digitálne meny, napríklad éter od začiatku roka odpísal už cez 50 percent, ukazujú záznamy na špecializovanom webe CoinDesk. Spolu s kryptomenami klesajú aj ceny ďalších aktív považovaných za rizikové, napríklad akcie mnohých technologických firiem, ktoré nevytvárajú žiadny zisk.

Náladu na trhu kryptomien ovplyvňuje aj kolaps stablecoinu TerraUSD, u ktorého jeho tvorcovia plánovali, že bude naviazaný na americký dolár v pomere jedna ku jednej. Cena ale spadla až na 30 centov. Stablecoiny sú digitálne mince, ktoré sú naviazané na iné aktívum, v tomto prípade na dolár.
Bitcoin dopoludnia spadol až k hranici 25 400 dolárov, kým časť strát zmazal. Krátko pred 09:30 stredoeurópskeho letného času sa pohyboval okolo 27 070 dolárov a za posledných 24 hodín vykazoval prepad o viac ako 11 percent. Za posledných osem obchodných dní bitcoin stratil asi tretinu hodnoty. Ďalšia digitálna mena éter dopoludnia strácala cez 20 percent zhruba na 1825 dolárov.
Analytici upozorňujú, že k výpredaji rizikových aktív prispievajú aj makroekonomické údaje. Americké ministerstvo práce v stredu oznámilo, že miera inflácie v Spojených štátoch v apríli klesla na 8,3 percenta, zostáva ale v blízkosti maxima za 40 rokov.
Očami guvernéra: Kryptomeny z hľadiska ČNB

Ceny kryptomien v poslednej dobe čoraz viac kopírujú vývoj na akciových trhoch, najmä vývoj indexu Nasdaq Composite, v ktorom je zastúpených mnoho firiem z odvetvia vyspelých technológií. Veľa z nich je v rastovej fáze, keď ešte nevytvárajú zisk, zato sú závislé na úveroch, ktorými financujú svoj plánovaný rast. Predpoklad ďalšieho zvyšovania úrokových sadzieb a predražovania úverov tak zhoršuje výhľad na ziskové hospodárenie.

„Trh kryptomien už teraz nejaký čas čelí tlaku,“ poznamenal Michael Rinko z investičnej spoločnosti AscendEx, ktorý sa špecializuje na rozvojové a rizikové investície. „Americká centrálna banka (Fed) pokračuje vo zvyšovaní úrokov, takže akcie ďalej oslabujú a s nimi aj kryptomeny. To na trhu všeobecne spôsobilo značné obavy,“ povedal serveru CNBC.

Sofia, Bulgaria – April 24, 2014: Studio shot of golden Bitcoin virtual currency. Close-up of front side.

Tento týždeň je to už druhýkrát, kedy bitcoin klesol do blízkosti 29-tisíc dolárov. Analytici považovali hranicu 30-tisíc dolárov za kľúčovú úroveň a upozorňovali, že pokiaľ ju bitcoin prelomí a hneď sa nad ňu zase nevráti, možno očakávať ďalší cenový prepad. Bitcoin je zo všetkých kryptomien najrozšírenejší a má aj najväčšiu trhovú kapitalizáciu. Na rekordných takmer 69-tisíc dolároch sa ocitol vlani v novembri.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Porovnanie parametrov Ivacy VPN verzus AzireVPN: Ktorú z nich vybrať?

Ktorá z dvoch VPN je lepšia: Ivacy, alebo dáva...

Kúpte si vianočnú výzdobu mnohých podôb na jednom mieste

Hovoríte si už nejaký čas, že je nutné, aby...

Astrológia v starovekej Mezopotámii

Približne od roku 3000 pred n. l. používali Mezopotámci...

Revolúcia v štartupe Accomango naráža na vyčerpaný trh, navyše prichádza o spoluzakladateľov

Prerod pôvodne technologického startupu Accomango na čisto realitnú firmu...