Dolár je na dvadsaťročnom maxime. Vysoká inflácia a neistota ho ženú nahor

Date:

Dolár je opäť na dvadsaťročnom maxime. Americkej mene pomáhajú obavy, že vysoká inflácia a reakcia na ňu zo strany americkej centrálnej banky (Fed) poškodí globálny rast. To nahráva dolára, ktorý je považovaný za bezpečnú menu v časoch globálnej neistoty.

Dolárový index, ktorý vyjadruje hodnotu dolára ku košu šiestich hlavných svetových mien, krátko pred 17:30 pridával 0,6 percenta na 104,44 bodu. Počas dňa sa vyšplhal až na 104,72 bodu, a bol tak najviac od 12. decembra 2002.
Euro k doláru v rovnakom čase strácalo 0,99 percenta na 1,0409 dolárov. Japonský jen, na ktorý sa pozerá aj ako na bezpečnú menu, k doláru posilňoval o 1,40 percenta na 128,16 dolárov.

Bundles of $100 US dollar bills scattered randomly. Billions of dollars worth of money spread over the ground and viewed from above. A sea of money and great background.

Potom, čo Fed minulý týždeň zvýšil základnú úrokovú sadzbu o 50 percentných bodov, čo je najväčší nárast za 22 rokov, sa investori pokúšajú posúdiť, aký agresívny bude postup centrálnej banky ďalej. Podľa nástroja FedWatch spoločnosti CME je v aktuálnych cenách zohľadnené ďalšie zvýšenie sadzby o aspoň 50 percentných bodov na júnovom zasadnutí centrálnej banky.
Bitcoin v rovnakom čase strácal šesť percent na 29.352 USD po tom, čo klesol na 25.390,26 dolárov, čo je jeho najnižšia úroveň od decembra 2020. Ether odpisoval cez 13 percent na 1999 dolárov.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Porovnanie parametrov Ivacy VPN verzus AzireVPN: Ktorú z nich vybrať?

Ktorá z dvoch VPN je lepšia: Ivacy, alebo dáva...

Kúpte si vianočnú výzdobu mnohých podôb na jednom mieste

Hovoríte si už nejaký čas, že je nutné, aby...

Astrológia v starovekej Mezopotámii

Približne od roku 3000 pred n. l. používali Mezopotámci...

Revolúcia v štartupe Accomango naráža na vyčerpaný trh, navyše prichádza o spoluzakladateľov

Prerod pôvodne technologického startupu Accomango na čisto realitnú firmu...