Vtipkár, kacír a muž, na ktorom sa dalo zarobiť

Date:

Majster kontroverzných výrokov a najväčší zabávač Českej národnej banky. Aj tak by sa dal popísať nový guvernér centrálnej banky Aleš Michl, ktorého dnes menoval do funkcie prezident Miloš Zeman. Do vedenia inštitúcie strážiacej cenovú stabilitu v Česku vnášajú hodnoty, ktoré v optike doterajšieho guvernéra ČNB Rusnoka pôsobia snáď až kacírsky. Predovšetkým pochybnosti o tom, že rastúce úrokové sadzby sú tou pravou terapiou pre českú infláciu. Divoká karta Aleša Michla už pritom stihla od svojho vyloženia poriadne zamiešať tuzemskými finančnými trhmi, dôsledky pocítila česká koruna a investori čiastočne prenastavili svoje očakávania toho, koľko v budúcnosti v Česku zarobia.

Suma sumárum, vymenovanie Michla na čelo centrálnej banky zapôsobilo na trhy ľahkým šokom, keď investori za doposiaľ relatívne jasný kurz smerovania banky dosadili množstvo špekulácií. „Kľúčovou neistotou je, ako sa k aktuálnej inflácii postaví nová banková rada, pravdepodobne vedená pánom Michlom,“ uvádzal v predvečer Michlovho vymenovania ekonóm českej Citi Jaromír Šindel.

Samotný Michl nechcel na adresu svojich priorít na čele banky nič prezradiť. „Teraz blbé, pardon,“ vyhovoril sa tradične neformálnym spôsobom z odpovedí na otázky E15 pred svojím vymenovaním do funkcie. Všeličo už ale naznačil skôr.

„Spoločne s kolegom v bankovej rade Oldřichem Dedkom sa domnievame, že vypuknutie vojny na Ukrajine predstavuje zásadný zlom, ktorý ešte viac problematizuje politiku razantného zvyšovania úrokových sadzieb,“ nechal sa Michl počuť začiatkom apríla a naznačil tým, akým taktom by z pozície dirigenta povedal . Aj súčasná skokovo rastúca inflácia si podľa neho žiada opatrnosť pri zvyšovaní úrokových sadzieb. Od minulého roka svojím hlasovaním v bankovej rade napokon svoj prístup potvrdil, keď sústavne hlasoval proti zvyšovaniu úrokových sadzieb. Práve v tom Michl súznel aj s Milošom Zemanom, ktorý je známy svojou kritikou rýchleho rastu sadzieb.

Hands holding dollar cash. 1000 dollars in 100 bills in a man’s hand close-up on a dark background.

Michl sa pritom môže stať na budúce roky vlajkonosičom obratu v menovej politike ČNB. Jeho postoje k menovej politike totiž môžu podporiť ďalší novo prichádzajúci členovia Bankovej rady. Jedným z pravdepodobných kandidátov je napríklad prezident Hospodárskej komory Vladimír Dlouhý. Jeho prípadné vymenovanie do Rady počas leta by posilnilo „tábor holubíc“ na troch členov.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Porovnanie parametrov Ivacy VPN verzus AzireVPN: Ktorú z nich vybrať?

Ktorá z dvoch VPN je lepšia: Ivacy, alebo dáva...

Kúpte si vianočnú výzdobu mnohých podôb na jednom mieste

Hovoríte si už nejaký čas, že je nutné, aby...

Astrológia v starovekej Mezopotámii

Približne od roku 3000 pred n. l. používali Mezopotámci...

Revolúcia v štartupe Accomango naráža na vyčerpaný trh, navyše prichádza o spoluzakladateľov

Prerod pôvodne technologického startupu Accomango na čisto realitnú firmu...