Ubytovatelia by mali zverejňovať IČO, navrhuje Airbnb

Date:

Pod tlakom chystaných vnútroštátnych, ale aj únijných regulácií prichádza ubytovacia platforma Airbnb s návrhom, ktorým si môže nakloniť úrady. Ubytovatelia by podľa nej mali zverejňovať svoje identifikačné číslo, ktoré by mestu a štátu pomohlo efektívnejšie vyberať dane a poplatky, prípadne dodržiavať ďalšie zákony. Spoločnosť k tomu vyzýva aj ďalšie digitálne platformy ponúkajúce ubytovanie. Praha aj ministerstvo pre miestny rozvoj kritizujú Airbnb, že so samoreguláciou prichádza neskoro, a navyše neriešia ďalšie problémy.

„Podporujeme dobrovoľné uvádzanie identifikačného čísla na všetkých ubytovacích platformách v Českej republike, aby sme mestám pomohli zaistiť presadzovanie miestnych predpisov. Veríme, že tento krok povedie k väčšej transparentnosti a je v záujme miest, hostiteľov a hostí, komunít i platforiem,“ povedal manažér Airbnb pre strednú a východnú Európu Vladimír Beroun, podľa ktorého spustenie záleží na dohode s politikmi.
Airbnb sa pritom odvoláva na februárovú analýzu Spotrebiteľského fóra, ktorá dospela k záveru, že IČO je najlepším nástrojom pre identifikáciu ubytovateľov, ktorý prispeje k väčšej samoregulácii celého trhu. „Problematika nedostatočnosti údajov identifikujúcich poskytovateľa služieb na platforme nie je len vecou ubytovacích služieb v súkromí. Obdobné problémy s identifikáciou ubytovateľa na ubytovacích platformách sú aj v prípade ponúk menších hotelov či penziónov,“ píše sa v analýze.
Portál Amazing Places, ktorý sa zameriava na ponuku nevšedného ubytovania od kempov po päťhviezdičkové hotely, to nepovažuje za problém. „Nie je to nič proti ničomu. Identifikačné číslo sa môže uvádzať, ale nikdy sme necítili potrebu ich niekde uvádzať, alebo naopak, že by chýbalo a niekto ich vyžadoval,“ hovorí zakladateľ portálu Petr Kotík. „Ak ich ľudia chcú poznať, môžu si ich dnes relatívne jednoducho nájsť,“ myslí si Kotík.
Superjachty na svahoch: Luxusné chaty, kam jazdia lyžovať miliardári
Štýl
Superjachty na svahoch: Luxusné chaty, kam jazdia lyžovať miliardári
Zástupcovia Prahy ani štátu nepovažujú iniciatívu Airbnb za prelomovú. „Airbnb s návrhom samoregulačných systémov prichádza bohužiaľ až v čase, keď je zjavné, že legislatívne opatrenie bude prijaté dokonca aj na úrovni EÚ,“ uviedol hovorca ministerstva pre miestny rozvoj Vilém Frček. „Teraz navrhované opatrenia mohla platforma zaviesť už dávno, čím mohla prispieť k transparentnému poskytovaniu ubytovacích služieb,“ dodal.
Airbnb sa dlhé roky bránila, aby musela zdieľať informácie o ľuďoch ponúkajúcich krátkodobé ubytovanie. Nakoniec k tomu bola donútená zákonmi, hoci v Česku ich vymáhateľnosť pokrivkáva. Mestský súd v Prahe vlani rozhodol, že prenájom bytov cez Airbnb, Booking.com a podobné platformy sú podnikateľskou činnosťou, ktorá sa musí daniť. Čoskoro pribudne povinnosť pre platformy zdieľať so štátom príjmy a výdavky ubytovateľov, ktorí touto činnosťou zarobia ročne viac ako päťdesiat tisíc korún.

Cute Middle Aged Caucasian Couple Sharing Dinner and Wine Together in Front of a Modern Xeriscaped Tiny House in the Unaweep Canyon along Highway 141 in Western Colorado near Thimble Rock Point and Uncompahgre National Forest

Ministerstvo pre miestny rozvoj pod vedením Ivana Bartoša (Piráti) pripravuje zákon o zdieľanom ubytovaní, ktorý by mal nastaviť nástroje na reguláciu týchto služieb. Okrem iného sa hovorí o oznamovacej povinnosti a povinnom uvádzaní IČO. Normu chce predložiť na jeseň.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Porovnanie parametrov Ivacy VPN verzus AzireVPN: Ktorú z nich vybrať?

Ktorá z dvoch VPN je lepšia: Ivacy, alebo dáva...

Kúpte si vianočnú výzdobu mnohých podôb na jednom mieste

Hovoríte si už nejaký čas, že je nutné, aby...

Astrológia v starovekej Mezopotámii

Približne od roku 3000 pred n. l. používali Mezopotámci...

Revolúcia v štartupe Accomango naráža na vyčerpaný trh, navyše prichádza o spoluzakladateľov

Prerod pôvodne technologického startupu Accomango na čisto realitnú firmu...