Bránime sa inflácii. Pustili sme sa do opráv domov a bytov

Date:

Ceny stavebných prác rastú, aj preto sa ľudia s rekonštrukciami ponáhľajú

Zatiaľ čo si Česi prestávajú brať hypotéky na kúpu nových nehnuteľností, za múrmi ich domov a bytov začala veľká vlna opráv a rekonštrukcií. Banky vďaka tomu evidujú rekordné čísla.

Ide do značnej miery o schizofrenickej situácii. Objem hypoték na nákup bytov a domov v apríli medziročne klesol podľa Českej bankovej asociácie o šesťdesiat percent, keď banky a stavebné sporiteľne poskytli hypotekárne úvery za 17,5 miliardy.
Dôvodov poklesu je niekoľko. Počnúc prísnejšími podmienkami na čerpanie peňazí až po vysoké hypotekárne úroky. Lenže keď Čechom nestačia úspory na dosiahnutie nového bývania, začali skúmať, ako aspoň nejako zmeniť svoje existujúce. A je z toho boom. „Objem poskytnutých úverov na rekonštrukcie za január až apríl 2022 vzrástol voči rovnakému obdobiu vlani o viac ako 60 percent,“ hlási hovorca ČSOB Patrik Madle.
Ako vyššia hypotéka zdraží vašu životnú poistku

Podobne sú na tom aj ďalšie banky vrátane stavebných sporiteľní. „Za obdobie január až apríl 2022 uzavrelo u Burinky svoj úver 7 577 klientov, čo predstavuje medziročný nárast o 16 percent. Za rovnaké obdobie sme zaznamenali aj medziročný nárast v objeme poskytnutých úverov o 33 percent,“ vypočítava expert Stavebnej sporiteľne Českej sporiteľne David Majzlík. Porovnanie s vlaňajškom je zaujímavé najmä preto, že išlo z pohľadu hypoték o historicky rekordný rok.
Jeho pokorenie, čo so žiadosťou o peniaze na opravy domov a bytov týka, potvrdzujú aj v Raiffeisen. „Vyššie tempo rastu pozorujeme práve pri pôžičkách nad 200 tisíc korún, ktoré sú využívané prevažne na vylepšenie bývania alebo obstarania automobilu. Takých sme za prvý štvrťrok roku 2022 poskytli o 31 percent viac ako v minulom roku za rovnaké obdobie,“ dokazuje Tereza Kaiseršotová, hovorkyňa Raiffeisen stavebnej sporiteľne.
Zohnať nájomný byt v Prahe je najťažšie za posledných osem rokov, ukazuje prieskum

Interior of apartment during construction, remodeling, renovation, extension, restoration and reconstruction – ladder and construction materials in the room.

Reality a stavebníctvo
Zohnať nájomný byt v Prahe je najťažšie za posledných osem rokov, ukazuje prieskum
Dôvodov, ktoré motivovali Čechov vziať do rúk murárskej lyžice, sa zišlo v súčasnosti hneď niekoľko. Tým asi najdôležitejším je inflácia. Ľudia sledujú, ako im ukrajuje úspory a investície do vlastného bývania je najrýchlejšou cestou, ako peniaze chrániť. Úlohu podľa bánk hrá aj zvyšujúca sa nedostupnosť nehnuteľností. Ľudia teda častejšie hľadajú riešenie v rekonštrukcii existujúceho bytu alebo domu.

A keď už dom či byt kupujú, dosiahnu často len na tie lacnejšie, ktorých stav si vyžaduje opravy. Pohľadom na ceny materiálov je tiež jasné, že nie je dobré rekonštrukcie odkladať. „Rastúce ceny stavebných prác a materiálov nabáda ľudí k urýchleniu realizácie rekonštrukčných prác. Podobným impulzom sú aj rastúce úrokové sadzby úverov na rekonštrukcie,“ pridáva ďalší dôvod Madle.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Porovnanie parametrov Ivacy VPN verzus AzireVPN: Ktorú z nich vybrať?

Ktorá z dvoch VPN je lepšia: Ivacy, alebo dáva...

Kúpte si vianočnú výzdobu mnohých podôb na jednom mieste

Hovoríte si už nejaký čas, že je nutné, aby...

Astrológia v starovekej Mezopotámii

Približne od roku 3000 pred n. l. používali Mezopotámci...

Revolúcia v štartupe Accomango naráža na vyčerpaný trh, navyše prichádza o spoluzakladateľov

Prerod pôvodne technologického startupu Accomango na čisto realitnú firmu...