Pokiaľ vývoj potvrdia odhady NB, sadzby zrejme ešte v júni porastú

Date:

Ak aktualizácia dát na základe posledného vývoja ekonomiky potvrdí odhady v súčasnej májovej prognóze Českej národnej banky, tak je vysoká pravdepodobnosť, že banková rada ČNB na svojom zasadnutí 22. júna opäť zvýši úrokové sadzby. Vyplýva to z vyjadrenia guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka v programe Českej televízie Otázky Václava Moravce.

„Aktualizácia ukáže, či sa potvrdzuje súčasná prognóza. Ak by sa potvrdzovala, tak tá pravdepodobnosť (pozn. rastu úrokových sadzieb) je vysoká,“ uviedol Rusnok.
Naposledy rada ČNB zvýšila úrokové sadzby na rokovaní 5. mája. Základná úroková sadzba stúpla o 0,75 percentuálneho bodu na 5,75 percenta. Takto vysoko bola základná úroková sadzba naposledy v roku 1999. Zároveň išlo o šieste nadštandardné zvýšenie základnej sadzby o viac ako 0,25 percentuálneho bodu v rade za sebou. Júnové zasadnutie bude posledným pre Rusnoka, ktorý ku koncu júna vo svojej funkcii končí. Novým guvernérom sa stane súčasný člen rady Aleš Michl. Ten už avizoval, že na svojom prvom menovom zasadnutí bankovej rady v auguste navrhne ponechanie úrokových sadzieb.

Coins, Banknotes, Financial Documents Lying Near Government Finance Department or Tax Office Column Building. Public Finance Audit Concept. Flat Isometric Vector Illustration.

Na konci júna okrem Rusnoka končí šesťročný mandát viceguvernérovi ČNB Tomášovi Nidetzkému a členovi bankovej rady Vojtechu Bendovi. Prezident Miloš Zeman môže pritom Nidetzkému a Bendovi ich mandát predĺžiť, ale aj vymenovať namiesto nich úplne nových členov rady. Zároveň musí vymenovať nového člena sedemčlennej rady za Rusnoka. Michl s ďalším členom rady Oldřichem Dedkom nie sú v súčasnosti priaznivci zvyšovania sadzieb, pričom sú v tomto názore v bankovej rade v menšine.
Očami guvernéra: Kedy skončí inflácia?

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Porovnanie parametrov Ivacy VPN verzus AzireVPN: Ktorú z nich vybrať?

Ktorá z dvoch VPN je lepšia: Ivacy, alebo dáva...

Kúpte si vianočnú výzdobu mnohých podôb na jednom mieste

Hovoríte si už nejaký čas, že je nutné, aby...

Astrológia v starovekej Mezopotámii

Približne od roku 3000 pred n. l. používali Mezopotámci...

Revolúcia v štartupe Accomango naráža na vyčerpaný trh, navyše prichádza o spoluzakladateľov

Prerod pôvodne technologického startupu Accomango na čisto realitnú firmu...