Čo vám (ne)utieklo: PPF mení riaditeľa, ČNB zvýšila sadzby, hypotéky zvyšujú úrok…

Date:

Jiří Šmejc bude riaditeľom PPF. Česká národná banka zvýšila základnú úrokovú sadzbu na 5,75 percenta. V pondelok vychádza nový E15 magazín. Czechoslovak Group chce stavať nové továrne. Česko bude mať more. Sadzby pôžičiek na bývanie prekročili päťpercentnú hranicu.
Nestíhate počas pracovného týždňa sledovať dianie z biznisu, nemáte čas všetko prečítať? Práve pre vás sme zostavili prehľad toho najzaujímavejšieho, o čom sme v uplynulom týždni v denníku E15 písali.

Finančná skupina PPF mení generálneho riaditeľa
Doterajšieho najvyššieho šéfa skupiny Ladislava Bartoníčka, ktorý stál na čele PPF od smrti Petra Kellnera, nahrádza podnikateľ Jiří Šmejc. Ten zároveň získava opciu na odkúpenie desaťpercentného podielu v skupine. Na stratégiu firmy bude mať vplyv aj Daniel Křetínský, ktorý sa stane členom poradného výboru Kellnerovej rodiny.
ČNB opäť zvýšila sadzby. Podľa novej prognózy ekonomika šliapne na brzdu
Banková rada Českej národnej banky vo štvrtok zvýšila základnú úrokovú sadzbu o 0,75 percentuálneho bodu na 5,75 percenta. Dôvodom zvyšovania sadzieb je naďalej rastúca inflácia umocnená vojnou na Ukrajine a snaha centrálnej banky tlmiť inflačné očakávania. Téme sa venoval náš redaktor Jaroslav Krejčí a odkaz nájdete dole v článku.
V pondelok vychádza nový E15 magazín. Na titulnej strane je tentoraz pražský developer Serge Bornštejn, ktorý vtlačil novú tvár pražskému Karlínu a teraz sa chystá zmeniť Holešovice. Nový E15 magazín, ktorý sa venuje podobe Prahy budúcnosti, zoženiete v trafikách alebo na ikiosek.sk/e15magazin

Česko po siedmich rokoch speje k dohode, ktorá bude znamenať prekreslenie poriadkov narysovaných po prvej svetovej vojne. Ministerstvo dopravy pripravuje smernicu na výmenu územia v hamburskom prístave, ktoré si v roku 1929 prenajalo na 99 rokov. Pre tuzemský biznis to bude znamenať obnovenie prístupu k moru.
Postavíme nové továrne a naberieme stovky ľudí, hovorí finančný riaditeľ Strnadovej CSG
Skupina miliardára Michala Strnada dodáva už druhý mesiac ťažkú ​​vojenskú techniku, muníciu a ďalší vojenský materiál na Ukrajinu. Finančný riaditeľ a podpredseda predstavenstva Czechoslovak Group David Chour očakáva enormný dopyt po zbraniach v celej Európskej únii. Napríklad česká armáda chce urýchlene doplniť počty obrnených vozidiel Pandur a Titus za miliardy korún. „Vlády sa budú tvrdo preťahovať o výrobné kapacity firiem. Pokiaľ sa desať alebo pätnásť krajín rozhodne nakúpiť nové tanky alebo bojové vozidlá pechoty, je počet dodávateľov značne limitovaný,“ hovorí Chour v rozhovore pre E15.
Dvakrát drahšie ako pred rokom. Päťpercentný úrok na hypotékach je minulosťou a bude horšie

Developing programming and coding technologies. Website design. Programmer working in a software develop company office.

Hypotekárny trh prešiel neslávnym psychologickým míľnikom. Po viac ako dekáde totiž sadzby pôžičiek na bývanie prekročili na začiatku mája päťpercentnú hranicu. Záujemcovia o hypotéku sa na bankových prepážkach dokonca dočkajú úroku 5,33 percenta. Pôžička na bývanie je tak viac ako dvakrát drahšia ako pred rokom. Vypovedajú o tom posledné štatistiky Fincentrum Hypoindexu. Hrá sa navyše o čas, kto príde neskôr, zaplatí podstatne viac. Do konca tohto roka majú priemerné sadzby vystúpiť aj nad šesť percent.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Porovnanie parametrov Ivacy VPN verzus AzireVPN: Ktorú z nich vybrať?

Ktorá z dvoch VPN je lepšia: Ivacy, alebo dáva...

Kúpte si vianočnú výzdobu mnohých podôb na jednom mieste

Hovoríte si už nejaký čas, že je nutné, aby...

Astrológia v starovekej Mezopotámii

Približne od roku 3000 pred n. l. používali Mezopotámci...

Revolúcia v štartupe Accomango naráža na vyčerpaný trh, navyše prichádza o spoluzakladateľov

Prerod pôvodne technologického startupu Accomango na čisto realitnú firmu...