Opravte si doma iPhone, Apple dodá diely aj náradie. Môže to byť starosť o zákazníka, ale aj alibi

Date:

Self Service Repair čiže samoobslužná opravovňa je nová služba Applu, ktorá robí práve to, čo má vo svojom názve. Americký technologický obor vďaka nej umožňuje domáce opravy svojich zariadení a zjavne v tom nezostane sám. Objavuje sa tak nový trend, ktorého cieľ je trochu nejasný. Možno je to naozaj úprimná snaha vyjsť v ústrety používateľom, ale možno sa len výrobcovia snažia zavrieť ústa všetkým zlým jazykom.

Minulý rok bol pre Apple revolučný v niekoľkých ohľadoch. Prvý sa viaže k unikátnej platforme Nájsť a príslušenstvo AirTag, v druhom je to predstavenie služby domácich opráv, zatiaľ predovšetkým iPhonov. Spoločnosť umožňuje kúpiť si jej originálne náhradné diely aj s nutnými doplnkami vrátane všetkých príručiek. A technici v servisoch prídu na bubon.
Zatiaľ len za veľkou mlákou
V Českej republike doposiaľ nie je Apple Store, takže pokiaľ má užívateľ nejaký problém s produktmi Applu, môže reklamáciu vybaviť prostredníctvom podpory v Apple Online Store alebo zariadení odovzdať autorizovanému poskytovateľovi servisu Applu. Treťou možnosťou sú samozrejme neautorizované servisy, v ktorých je možné síce ušetriť, ale hrozia početné riziká, najčastejšie súvisiace s neoriginálnymi dielmi.
Self Service Repair prináša zmenu, aj keď sa nebude týkať pre Apple príliš malého Česka. Firma svoj program zatiaľ rozbieha len v Spojených štátoch s tým, že do Európy sa dostane ešte tento rok. Môže to byť prvá lastovička ohlasujúca zmenu prístupu, ale aj len alibistická akcia, ktorou chce Apple na oko vyjsť v ústrety všetkým kritikom s ohľadom na neľahkú opraviteľnosť jeho zariadení. Technologický obor tak môže reagovať najmä na celosvetovú iniciatívu Right to Repair, ktorá sa snaží presadiť právo spotrebiteľa na vlastnú opravu zakúpeného zariadenia.

Self Service Repair je nová služba Applu. Autor: Apple.com
Technicky zdatnejší užívatelia si teda v Apple budú môcť kúpiť potrebné diely, kúpiť či si len požičať potrebné nástroje, stiahnuť si príslušné manuály a sami si v pohodlí svojich domovov opraviť iPhone. Urobia teda vlastne to, proti čomu sám Apple dlhé roky bojoval, a to typicky systémovými hláškami. Keď už to ale musí byť, poskytne všetko dôležité.
Zdatní aj úplne amatérski Američania si tak môžu od konca apríla opraviť svoje iPhony 12, 13 alebo SE 3. generácie. Apple o tom informoval aj v tlačovej správe. Čo na tom, že by sa hodilo opravovať skôr osmičky a ešte staršie modely. Apple sa sústredí len na špičku, pri ktorej budú mať opravy zmysel až s postupom času. Pokiaľ na ne teda bude naďalej dané náhradné diely ponúkať.

Smartphones store. Showcase with selling various new smartphones in electronics store during a sale. Mobile phone market concept. High quality photo

Cena je to, o čo tu beží
Apple k novej problematike ponúka špecializovaný web, kde opisuje postupy konkrétnych opráv. Začína pritom štúdiou manuálu, ktorá má často cez osemdesiat stránok av ktorom užívateľ nájde všetko od základov, bezpečnosti práce až po podrobné postupy jednotlivých úkonov. Web taktiež umožňuje objednávku dielov i vrátenie nefunkčných späť Applu na ekologickú likvidáciu. Zaujímavé určite je, že samotný obchod nie je Applu, ale prevádzkuje ho spoločnosť tretej strany SPOT.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Porovnanie parametrov Ivacy VPN verzus AzireVPN: Ktorú z nich vybrať?

Ktorá z dvoch VPN je lepšia: Ivacy, alebo dáva...

Kúpte si vianočnú výzdobu mnohých podôb na jednom mieste

Hovoríte si už nejaký čas, že je nutné, aby...

Astrológia v starovekej Mezopotámii

Približne od roku 3000 pred n. l. používali Mezopotámci...

Revolúcia v štartupe Accomango naráža na vyčerpaný trh, navyše prichádza o spoluzakladateľov

Prerod pôvodne technologického startupu Accomango na čisto realitnú firmu...