Revolúcia v štartupe Accomango naráža na vyčerpaný trh, navyše prichádza o spoluzakladateľov

Date:

Prerod pôvodne technologického startupu Accomango na čisto realitnú firmu sa komplikuje. Firma, ktorá vytvárala rezervačnú a správcovskú platformu s ubytovaním pre robotníkov, sa na konci minulého roka rozhodla pre transformáciu do realitnej správcovskej firmy a začala pracovať na tvorbe vlastného portfólia ubytovní. Snahu jej ale komplikujú vysoké úrokové sadzby a utečenecká kríza, kvôli ktorej je už aj tak úzky trh úplne paralyzovaný. Teraz spoločnosť opustil aj jeden zo spoluzakladateľov Karel Zheng.

„Na prelome roku sme sa rozhodli, že chceme budovať vlastné ubytovacie kapacity. Potom nám do toho zasiahla vojna na Ukrajine av nadväznosti na to aj zvyšujúce sa úrokové miery. To všetko nám veľmi skomplikovalo cestu. Počas toho sa Karel rozhodol, že už nechce v projekte pokračovať,“ okomentoval rozhodnutie David Šiška, partner investičného fondu Purpose Ventures, ktorý do Accomanga investoval zhruba pred rokom.

„Firma ďalej pokračuje bezo mňa. Potom, čo sme sa rozhodli vydať viac realitným ako technologickým smerom, už nemôžem firme viac ponúknuť. Biznis sa zmenil a ja rozumiem technológiám. Investori zostali, ja som vo firme ďalej spoločníkom, ale na dennej báze už nespolupracujem,“ vysvetlil Zheng.
Zemetrasenie v českom Accomangu. Prepúšťa zamestnancov a vydáva sa novým smerom

Firma teraz pokračuje už len s jedným zo zakladateľov Patrikom Havlíčkom as ďalšími dvoma kmeňovými zamestnancami. „V súčasnosti prevádzkujeme 460 lôžok, obsadenosť máme okolo 93 percent, čo je pomerne solídne. Pozeráme sa aj po ďalších príležitostiach ako na nájom, tak na kúpu,“ zhrnul Havlíček. Väčšinu kapacít, ktoré teraz firma spravuje, má prenajaté, ubytovne by ale rada aj kúpila. Už tak malý český trh je ale podľa Havlíčka v súčasnosti paralyzovaný utečeneckou krízou.
„Pre nákup teraz nie je vhodná doba. Trh je spomalený, pretože nikto teraz nechce predávať. Ak sa niečo objaví, cena je väčšinou veľmi vysoko,“ popísal aktuálnu situáciu Havlíček a dodal, že väčší priestor na nákup bude, až utečenecká kríza opadne.
Byty pre utečencov chce vláda postaviť za miliardy pôvodne určené na brownfieldy

Businessman using a computer to document management concept, online documentation database and digital file storage system/software, records keeping, database technology, file access, doc sharing.

„Teraz riešime, ako k situácii ďalej pristúpiť. Či vydržíme, alebo budeme hľadať ešte nejakú alternatívnu cestu vzhľadom na situáciu na trhu,“ uviedol Šiška. Zároveň sa ale Accomango nechce odkloniť od svojej pôvodnej vízie poskytovať firmám kvalitné ubytovanie.
Diskusia medzi firmou a investormi sa stále točí aj okolo výstavby nových ubytovní, pri ktorých sa prikláňajú ku kontajnerovému riešeniu. „S utečeneckou krízou ale kontajnery výrazne zdraželi a dostupnosť je malá. Navyše je nedostatok plôch, kde by ich bolo možné stavať. Takže toto riešenie sme zavrhli a hľadáme iné. Môže sa stať, že ho nenájdeme alebo bude príliš komplikované,“ popísal svoje obavy David Šiška.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Porovnanie parametrov Ivacy VPN verzus AzireVPN: Ktorú z nich vybrať?

Ktorá z dvoch VPN je lepšia: Ivacy, alebo dáva...

Kúpte si vianočnú výzdobu mnohých podôb na jednom mieste

Hovoríte si už nejaký čas, že je nutné, aby...

Astrológia v starovekej Mezopotámii

Približne od roku 3000 pred n. l. používali Mezopotámci...

Opravte si doma iPhone, Apple dodá diely aj náradie. Môže to byť starosť o zákazníka, ale aj alibi

Self Service Repair čiže samoobslužná opravovňa je nová služba...