Tohtoročný rast ekonomiky Európskej únie bude oproti pôvodným odhadom výrazne pomalší, najmä kvôli vplyvom ruskej invázie na Ukrajine. Vo svojej jarnej makroekonomickej prognóze to uviedla Európska komisia (EK). Tohtoročný rast ekonomiky Európskej únie bude oproti pôvodným odhadom výrazne pomalší, najmä kvôli dopadom ruskej invázie na Ukrajine. Vo svojej jarnej makroekonomickej prognóze to uviedla Európska komisia (EK).
Tohtoročný rast ekonomiky Európskej únie bude oproti pôvodným odhadom výrazne pomalší, najmä kvôli vplyvom ruskej invázie na Ukrajine. Vo svojej jarnej makroekonomickej prognóze to uviedla Európska komisia (EK). Tohtoročný rast ekonomiky Európskej únie bude oproti pôvodným odhadom výrazne pomalší, najmä kvôli dopadom ruskej invázie na Ukrajine. Vo svojej jarnej makroekonomickej prognóze to uviedla Európska komisia (EK). Tohtoročný rast ekonomiky Európskej únie bude oproti pôvodným odhadom výrazne pomalší, najmä kvôli dopadom ruskej invázie na Ukrajine. Vo svojej jarnej makroekonomickej prognóze to uviedla Európska komisia (EK).
Tohtoročný rast ekonomiky Európskej únie bude oproti pôvodným odhadom výrazne pomalší, najmä kvôli vplyvom ruskej invázie na Ukrajine. Vo svojej jarnej makroekonomickej prognóze to uviedla Európska komisia (EK). Tá teraz očakáva rast hrubého domáceho produktu (HDP) dvadsaťsedmičky o 2,7 percenta, zatiaľ čo krátko pred začiatkom vojny vo februári predpovedala štyri percentá.
Komisia výrazne zvýšila aj odhadovanú hodnotu inflácie, ktorá by tento rok mala v EÚ priemerne dosiahnuť 6,8 percenta. Vo februári pritom očakávali 3,9 percenta. S prognózou novinárov na tlačovej konferencii zoznámil komisár pre ekonomiku Paolo Gentiloni.
V budúcom roku by mala ekonomika EÚ vykázať rast o 2,3 percenta, čo je o polovicu percentuálneho bodu pod skorším odhadom. Pre 19 krajín eurozóny počíta tento rok aj budúci rok komisia so zhodnými rastovými údajmi ako pre celú úniu.
Ekonomika spomalí aj v Česku
Spomalenie rastu sa týka aj Českej republiky. Rast českej ekonomiky tento rok bude činiť len 1,9, percenta, a bude teda slabší ako priemer Európskej únie. EÚ tak výrazne znížila svoj februárový odhad, ktorý predstavoval 4,4 percenta. Rast v Českej republike bude podľa komisie brzdiť neistota a zvyšovanie cien.
Vlani podľa komisie české hospodárstvo vzrástlo o 3,3 percenta. Budúci rok Brusel očakáva rast českej ekonomiky o 2,7 percenta. To už je o štyri desatiny percentuálneho bodu viac ako priemer celej dvadsaťsedmičky.
Európska ekonomika sa stále spamätáva z dopadov koronavírusovej krízy a ekonómovia pôvodne očakávali, že sa jej tento rok podarí dosiahnuť stabilný rast.
„Vojna spôsobila prudký rast cien energií a ďalej prerušila dodávateľské reťazce, takže teraz očakávame, že vyššia inflácia vydrží dlhšie,“ vyhlásil dnes eurokomisár Gentiloni.
Hospodárstvo EÚ podľa neho naproti tomu môže ťažiť zo silného minuloročného oživenia, relatívne nízkej nezamestnanosti a tiež očakávaných pozitívnych vplyvov investícií z mimoriadneho fondu obnovy.
Gentiloni podotkol, že prognóza je do značnej miery neistá kvôli ťažko predpovedateľnému vývoju ruskej agresie voči susednej krajine. Otáznik je obzvlášť nad cenami energií, pretože európsky blok sa snaží kvôli počínaniu Moskvy snažiť závislosti na ruskej rope a plyne. V Bruseli dnes o možnom embargu na dovoz ruskej ropy už niekoľkokrát rokujú zástupcovia členských krajín bloku.